تاریخ امروز:۱۴۰۰-۰۳-۲۸

ولوو FH500 ، محبوب نیمی از رانندگان ایران

ولوو اف‌اج ۴۶۰ جفت و اف‌اج ۵۰۰ تک آخرین نسل از ژنرال‌های سوئدی هستند که در کشورمان یافت می‌شوند، عمده تفاوت آن‌ها در جلوپنجره بزرگ و مشکی رنگشان نسبت به نسل قبلی قلمداد می شود، در این مقاله به نسخه تیزرو سفیر ولوو در ایران یعنی FH500 میپردازیم.

ولوو FH500
ولوو FH500 دارای طول ۵۸۹۰ میلی متر و عرض ۲۵۵۰ میلی متر و ارتفاع ۴۰۲۹ میلی متر می‌باشد،
که ازین نظر طول کمتر و ارتفاع بیشتری نسبت به FH460 دارد.

قلب تپنده ولوو FH500

در بخش قوای محرکه ولوو FH500 دارای موتور ۱۲٫۸ لیتری ولوو با کد D13A می‌باشد، این موتور دارای ۵۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۰۰ نیوتن متر در دور موتور ۱۰۵۰ تا ۱۴۰۰ ارائه می‌کند، این موتور ۶سیلندر حدود ۳۳ لیتر گنجایش روغن را داراست، لازم به ذکر است این موتور مجهز به مخرن Ad-blue و ترمز، اگزوز و ترمز موتور اختصاصی ولوو معروف به VEB پلاس و گرم‌کن استارت می‌باشد.

نقشه شماتیک ولوو FH500

گیربکس I-Shift ، نوآوری در انتقال قدرت

ولوو FH500 در بخش انتقال قدر گیربکس ۱۲ دنده اتوماتیک ولوو معروف به I-SHIFT با کد AT2612D با حداکثر تحمل گشتاور ۲۶۰۰ نیوتن متر نیروی موتور را توسط کلاج تک صفحه ای به محورها انتقال می‌دهد.
شایان ذکر است که این گیربکس دارای ۴ دنده عقب و دنده فوق سنگین کراول با نسبت بیش از سی به یک می باشد.دنده کراول ولوو این امکان را به راننده می دهد که در مسیرهای تنگ و در سربالایی ها به‌راحتی کامیون خود را سروته کند.
محور عقب ولوو FH500 نیز ۱۸ تن بالنی و محور جلو ۷ تن با سیستم فنر پارابولیک توانایی حمل ۲۱ تن در برروی شاسی و حدود ۴۴تن وزن ناخالص ترکیبی کشنده و تریلر را برای این کشنده به ارمغان آورده است.

موتور ولوو FH
قوای محرکه ولوو FH500

طراحی داخلی و امکانات رفاهی

ترمزهای دیسکی بادی در عقب و جلو وظیفه متوقف‌کردن نیروگاه عظیم ولوو FH را بر عهده دارند،ایستگاه متوقف‌سازی مجهز به ترمز هوشمند EBS و سیستم ضدلغزش TCS می‌باشد.از دیگر امکانات این کشنده می‌توان به بوق‌الکتریکی شهری و بادی،سیستم خودکار تنظیم سرعت،مبدل ۲۴ولت به ۱۲ولت جهت ادوات برقی،بخاری درجا،قفل مرکزی،مجهز به کنترل از راه دور درب‌ها،سیستم ردیابی GPS و سیستم ضد واژگونی EPS و بوق دنده عقب اشاره کرد.

منبع: ایران ترانزیت، ولوو

خواندن مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

bars